0
0 Kč 0

Jak se obléci na ples

V blízké době se chystáte na ples a chcete udělat dojem? Možná právě proto čtete náš článek a my se Vám nyní pokusíme přiblížit všechna potřebná základní pravidla.

Jak se obléci na ples

Na spoustě událostí můžeme nalézt muže, kteří jsou nevhodně oblečení. Správně zvoleným a padnoucím oblečením můžete tedy oslnit nejen svou partnerku, ale třeba i důležité obchodní partnery. Přiznejme si ovšem, že méně vhodně zvolené oblečení Vám ples nepokazí. Čas strávený s Vašimi blízkými si užijete tak i tak. Proč u toho ale nevypadat skvěle?

Určitě se shodneme, že ples je společenská událost, která probíhá převážně ve večerních hodinách. Ples se o všem může být jak formální, tak neformální. Pokud se chystáme na formální ples, muž má být oblečen v pánském smokingu. U neformálních plesů muž obléká především tmavé obleky. Kde nejčastěji vidíme obleky tmavě šedé, modré či černé. Lesklý oblek může na muži působit více elegantně, ovšem ani s matným nešlápne vedle.

Určitě znáte na plesech situace, kdy muž odkládá sako a pod ním se ukrývá košile s krátkým rukávem. Nejenže tyto košile působí velmi nemoderním dojmem, ale také podle pravidel společenské etikety by měli muži nosit k obleku pouze košile s dlouhým rukávem. Pod oblekem má být viděna manžeta rukávu košile. Zkuste se vyvarovat i zmiňovaného odkládání saka. Podle pravidel společenské etikety je odkládání saka ve společnosti nevhodné. Nevhodnost nám může být patrná i bez pravidel etikety. Stačí se rozhlédnout po sále – propocené pánské podpaží po návratu z parketu žádnou dámu neoslní.

Jakou barvu košile, motýlku/kravaty a kapesníčku do saka zvolit?

Na toto téma jsme věnovali již samostatný článek - jakou barvu kapesníčku zvolit. Tyto doporučení se hodí i zde. Výběr je ovšem na každém muži. Pokud Vás ale doprovází na ples partnerka, doporučujeme sladit barvy s barvami partnerky šatů či doplňků.

Jak se obléci na ples - oblek a dřevěný motýlek GentleWood

Co ale u událostí s dress codem BLACK TIE? Zde platí jasně daná pravidla společenské etikety. Černý pánský smoking oblékáme především na formální a slavnostní události, galavečery, opery a další. I na plesy se obléká smoking. Musí jít ovšem o formální ples. U nás známý třeba ples v opeře. Společenská etiketa radí nosit tento vysoce formální pánský oděv pouze pro večerní události, které se konají až po 6. hodině.

Ke smokingu volte košili vždy bílou. Vybírejte takovou, která má dlouhé rukávy a zapínání na manžetové knoflíčky. Typickou součástí bývá také černý motýlek, bílý kapesníček do saka a místo opasku smokingový pás. Jako boty se hodí společenské boty s uzavřeným šněrováním, známé pod názvem lakýrky. I ponožky zde mají jasně danou barvu – černou.

Jak se obléci na ples - smoking

Web používá cookies více informací.
Positive SSL